Primarul comunei Scaești, Mihaela Mateescu, raport de activitate pentru anul 2017

0
3009

Dragi locuitori ai comunei Scaești, la începutul anului 2018 găsesc de cuviință să public un raport de activitate cu principalele proiecte care au fost implementate în localitatea noastră pe parcursul anului 2017.

Este o obligație a mea ca primar, a Consiliului Local Scaești și a apartului de specialitate al Primăriei să vă aducem la cunoștiință dumneavoastră, cetățenilor comunei Scaești, ce proiecte au fost realizate și ce avem în atenție pentru anul 2018.

Lucrări efectuate în  cursul anului 2017 în comuna Scaești:

  • Pietruire ulițe comunale, toaletare și defrișare pomi;
  • Reparații drumuri agricole pe o lungime de 9 km;
  • Instalare sistem video de supraveghere la nivelul comunei;
  • Amenajare și curățare canale;
  • Constructie și betonare hală utilaje cu beneficiarii Legii 416/2001.

De asemenea, în anul 2017 s-au semnat următoarele contracte de finanțare:

  • Cadastru pentru terenuri;
  • ,,Modernizare și extindere infrastructură de apă potabilă și înființare rețea de canalizare în comuna Scaești,, – valoare totală 32.728.639,07 lei, program de finațare PNDLII
  • ,,Construire, amenajare piață agroalimentară și târg comunal în Comuna Scaești – proiect depus pe GAL ”COLINELE OLTENIEI”

Vă mulțumesc dumneavoastră pentru suținere, Consiliului Local Scaești și aparatului de specialitate al Primăriei Scaești pentru implicarea și buna colaborare de care au dat și dau dovadă în continuare.

Va asigur, că permanenta mea grijă si a echipei de consilieri locali va fi dezvoltarea comunității noastre.

Vă așteptăm și pe dumneavoastră, locuitorii comunei, cu idei, propuneri, proiecte, pentru că numai împreună, printr-o colaborare strânsă, vom reuși să transformăm localitatea noastră într-una europeană.

 Cu deosebită stimă și considerație!

Primar

Mihaela Mateescu